Menu
Anketa

Těším se na

Celkem hlasů: 28179
Události
Sdílet aktualní stránku
Partnerské weby

Juřičkův mlýn

Fotogalerie » Leskovec

Juříčkův mlýn byl vypálen německými oddíly SS dne 3. dubna 1945.

Vše začalo v říjnu 1944, když se ve mlýně objevil nemocný ruský uprchlík. Ten se po uzdravení přidal ke skupině kapitána Petra Buďka, která byla součástí 1. čsl. partyzánské brigády Jana Žižky. Ve mlýně bylo následně zřízeno středisko partyzánů. Důmyslně vybudovaný bunkr byl umístěn pod obytnou částí mlýna, měl ubytovací a pracovní část a skladiště. Byla zde k dispozici rozmnožovací tiskový stroj, dva psací stroje, vysílací stanice,  tiskový a propagační materiál, zbraně, střelivo, potraviny i oděvy. Vchod do bunkru byl velmi dobře zamaskován. V noci ze 2. na 3. dubna 1945 oddíly SS obklíčily ze tří stran mlýn a zahájily na usedlost palbu. Poté se vojáci dostali do domu a vyvlekli ven celou rodinu mlynáře Jana Juříčka.

Mnich-ošetřovatel František Agapitus Bláha se vzdal, zatímco ostatní partyzáni zahájili palbu. Tři z nich v boji zahynuli, ale dvěma se podařilo ukrýt do betonového potrubí, přivádějícího vodu k mlýnskému kolu.

Oddíly SS zastřelili hospodáře s manželkou i obě dcery a jejich těla hodili do plamenů hořícího mlýna.. Dva ukrytí partyzáni zůstali ve studené vodě 16 hodin, poté unikli do nezpečí.

SDH Leskovec každý rok pořádá hasičskou soutěž Memoriál obětí Juříčkova mlýna.